Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Moka konvice a french pressy

Jak vybrat moka konvici a french press?

Moka konvičky i french pressy patří mezi tradiční, ale na nějakou dobu pozapomenuté způsoby přípravy kávy. Dnes se ale jejich popularita vrací a pro mnoho milovníků voňavého nápoje se stávají dostupnou a přitom vynikající alternativou k drahým a složitým strojům na espresso. Který z nich ale zvolit a jakou moka konvici či french press si vybrat?

 

1. Moka konvice vs. french press

Každý z těchto způsobů přípravy vede ke zcela jinému charakteru kávy. Abyste si vybrali ten správný, je dobré si nejprve říct, co od nich můžete očekávat.

2. Výběr moka konvičky

Materiál: Moka konvice se tradičně vyráběly z hliníku, což souvisí s podmínkami v Itálii, kde tento  přístroj ve třicátých letech vznikl. Zatímco ocel byla strategickou surovinou, hliníku měla země dostatek. Hliník má však i praktickou výhodu, díky své poréznosti totiž vytváří takzvanou „kávovou  patinu“ a nasává do sebe chuť nápoje. Naopak nerezové konvičky nabízejí snazší údržbu.

Pokud používáte indukční vařič, ověřte si, zda je s ním konvice kompatibilní. Zkontrolujte si také, jaký minimální průměr musí mít nádobí, aby šlo na vašem vařiči použít. Pokud je dno moka konvičky menší než minimální průměr, vařič jednoduše „nesepne“. Potřebné informace najdete v návodu k použití vašeho vařiče.

3. Výběr french pressu

Materiály: Nejnápadnější částí french pressu je jeho tělo neboli varná nádoba. Ta je u většiny přístrojů vyrobena z borosilikátového varného skla. Existují ale i alternativy. French pressy se vyrábějí i z polykarbonátu, jehož hlavní výhodou je jeho větší životnost a odolnost vůči rozbití. Případně z nerezové oceli, která je rovněž nerozbitná a navíc udrží nápoj až hodinu horký.

Sítko a píst jsou u všech french pressů kovové a liší se jen svou strukturou. Liší se také použitý materiál na těsnění po obvodu sítka. Tradiční pružinku, která tlačí na stěnu french pressu, u některých přístrojů nahrazuje lépe těsnící silikonový kroužek. Při výběru french pressu doporučujeme také ověřit, zda má prodejce k dispozici náhradní díly – skla, sítka či držáky sítek.

 

4. Velikost moka konvice i french pressu

U obou typů zařízení je posledním důležitým faktorem ke zvážení jejich velikost. Vaříte si kávu sami pro sebe do malého šálku? Nebo ji děláte pro celou kancelář či máte v oblibě pít svůj životabudič z půllitrového kafáče? V obou případech budete potřebovat přístroj s poněkud odlišnými parametry. Servírujete-li kávu do tradičních českých hrnků, šest šálků uvedených na obalu french pressu či moka konvice vám nezaručí, že na jednu várku napojíte 6 osob. Vodítkem při výběru správné velikosti pro vás může být přepočet na objem. Zatímco u moka konviček odpovídá jeden šálek přibližně 50 ml výsledného nápoje, u french pressů je jedním šálkem myšleno přibližně 100 ml.

Autor článku: cerstvakava.cz

Porovnat moka konvice a french pressy